Etos i pasja w czasach algorytmów i stremingu.
Zaprosiliśmy do dyskusji osoby - instytucje. Z każdą wiąże się wydawnicze przedsięwzięcie, za którą stoją oryginalny koncept i osobista determinacja.
Czym niezależne wytwórnie są w dzisiejszych czasach?
Jaką pełnią rolę? Czym będą, reagując na wyzwania cyfrowej rzeczywistości?
W poprzedniej analogowej epoce, muzyka nie była tak łatwo dostępna. Wydaje się, że za to miała większą siłę rażenia. Dość wspomnieć rewoltę lat 60. i późniejszą fala punk.
Porozmawiamy o sile muzyki i poczuciu sprawstwa, tych którzy zaangażowali się i angażują w kreowanie niezależnego obiegu muzycznego w Polsce.
Arkadiusz Marczyński (Antena Krzyku)
Janusz Mucha (Gustaff Records)
Łukasz Pawlak (Requiem)
Michał Turowski (BDTA)
Paweł Piotrowicz (Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna)
Prowadzenie: Andrzej Jóźwik i Maciej Frett
ARKADIUSZ MARCZYŃSKI - szef i jedyny pracownik wydawnictwa Antena Krzyku funkcjonującego od lat 80. ubiegłego wieku. Publikował fanziny, czasopismo Antena Krzyku, organizował koncerty i trasy dla artystów polskich i zagranicznych. Dziś Antena Krzyku to już nie gazeta, ale wydawnictwo muzyczne i sklep internetowy sprofilowany wyłącznie pod gust jego właściciela.
JANUSZ MUCHA/Gusstaff Records to label, dystrybucja i sklep internetowy. Gusstaffowe początki sięgają połowy lat 90-tych, kasetowych licencji, tras koncertowych i dystrybucji płyt głównie z niemieckiej sceny elektronicznej i postrockowej. Z Gusstaff Rec. od początku byli kojarzeni tacy artyści jak Tarwater, To Rococo Rot, Donna Regina, Barbara Morgenstern czy Hugo Race a z Polski Jacaszek, Kristen, Old Time Radio czy Vladimirska. Dziś oprócz wydawnictw własnych wujek Gusstaff ma w swej ofercie m.in.. takie labele jak Glitterhouse, Glitterbeat, Sub Rosa, Touch, Editions Mego, Karlrecords, Bureau B, Erased Tapes, Recommended Records, Trost, Echo Beach, Glacial Movements czy Golden Antenna. A na stoisku znajdziecie setki tytułów na winylach, płytach CD i kasetach...
ŁUKASZ PAWLAK / Requiem Records – wydawnictwo muzyczne, które od ponad dwóch dekad wydaje i promuje szeroko pojętą muzykę alternatywną. Obszerny katalog stylów i nazwisk (ponad 180 wydawnictw – winyle, cd, kasety) obejmuje m.in. muzykę klasyczną, elektronikę, jazz i awangardę, new wave / post-punk. Publikowane wydawnictwa to nie tylko świetna muzyka, opatrzona autorską grafiką, będącą często artystycznym manifestem twórcy, ale również serie kolekcjonerskie, dostępne w wersjach deluxe.
www.requiem-records.com
MICHAŁ TUROWSKI / BDTA – założyciel Oficyny Biedota i wydawnictw B.D.T.A., Lasy Państwowe i Mozdok. Wszystkie te szyldy, skupione przede wszystkim na polskiej scenie niezależnej są odpowiedzialne za wypuszczenie na światło dziennie ponad 180 tytułów na kasetach i CD. Nakładem BDTA ukazały się tytuły artystów takich jak chociażby Piotr Kurek, Maciek Sienkiewicz, Paweł Kulczyński, RSS B0YS, LXMP, Micromelancolié, Wojciech Kucharczyk, The Kurws, Nagrobki czy Mirt. Oprócz działalności wydawniczej jest również kuratorem wrocławskiego festiwalu i cyklu koncertów Biedopad. Jako twórca uczestniczył w projektach Mazut, Urok, Mistaravim oraz solo pod pseudonimami Bolesław Wawrzyn i Gazawat.
PAWEŁ PIOTROWICZ / Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna – ur. W 1978 r. we Wrocławiu. Poeta, dziennikarz, pisarz, wydawca i animator kultury. Organizator około 400 imprez kulturalnych, wydawca i promotor wrocławskich kapel undergroundowych, których płyty wydaje w serii Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna( Kormorany, Klaus Mit Foch, Kaman & The Big Bit, Miki Mousoelum, Los Loveros, Kaman/Konikiewicz). Kurator części muzycznej wystawy „Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia” ( 2015 r, galeria „Zachęta” , Warszawa.) oraz wystawy „Czarna Wiosna. Wokół wrocławskiej sceny lat osiemdziesiątych”(Muzeum Współczesne Wrocław”. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 2014), opracował i wydał zbiór rozmów „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989” ( Rita Baum, 2015). Laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii muzyka rozrywkowa ( 2016) i nominowany do nagrody „Emocje” Radio Wrocław Kultura za książkę „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989”). Od roku pracownik Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
MACIEJ FRETT – muzyk formacji Job Karma i 7JK, na koncie 9 płyt wydanych m.in. w USA, Włoszech, Austrii, Polsce i dziesiątki koncertów w Europie. Promotor muzyki niepopularnej ale istotnej, wytyczającej nowe rejony na mapie świata dźwięku. Dyrektor międzynarodowych festiwali muzycznych m.in. Wrocław Industrial Festival. Wspólnie z Arkadiuszem Bagińskim tworzy Industrial Art – platformę promocji sztuki zaangażowanej, organizacji festiwali, koncertów, wystaw oraz produkcji filmowych i muzycznych.
ANDRZEJ JÓŹWIK - wrocławianin, dziennikarz, publicysta. Orędownik wolnej kultury i swobodnej wymiany informacji. Współpracuje z Industrial Art. Obszar zainteresowań: przemiany społeczne, zakłócenia technologiczne, zmian w kulturze i tożsamości człowieka.