Jesteś tutaj

ENERGIA DŹWIĘKU '22 vol.2


1. AGRESSIVA 69 gra do „Berlin: Symfonia Wielkiego Miasta" 1927
Jeden z najwspanialszych filmów z okresu kina niemego. Do dziś zachwyca dramaturgią, montażem i zdjęciami, mimo, iż powstał na początku XX wieku. Jeden dzień z życia dużego miasta, od wschodu słońca do chwili kiedy cichną fabryki i uliczny gwar, stał się inspiracją dla Agressivy 69 – polskiej legendy muzyki industrialnej! Podczas kiedy inni grają do „Metropolis" i „Pancernika Potiomkina" muzycy Agressivy 69 wzięli na warsztat film, którego temat idealnie współgra z brzmieniem krakowskiego zespołu. Co ciekawe, grupa nie improwizuje, ale gra kompozycję napisaną specjalnie do tego filmu!
2. HAXAN ENSEMBLE
 gra do „Haxan" - 1922
W swoim najsłynniejszym dziele z 1922r Benjamin Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat temat średniowiecznego opętania czarownicami - związanych z tym rytuałów i lęków. Przedstawiając ilustracje wzięte z epoki, daje widzowi wgląd w świat wyobrażeń tamtych czasów, aby następnie - już w scenach sfabularyzowanych - przedstawić ówczesną wiarę w czarownice.
3. SmoGGG gra do "Ręce Orlaka" 1924
Kolejne ekspresjonistyczne dzieło Roberta Wiene to pierwsza i prawdopodobnie najlepsza ekranizacja powieści Maurice'a Renarda „Les Mains d'Orlac". Wstrząsająca historia pianisty, który po stracie dłoni w katastrofie kolejowej zostaje "obdarzony" przez chirurga - eksperymentatora rękami słynnego seryjnego mordercy. Miotający się w obłędzie artysta rozpaczliwie usiłuje walczyć z rękami, które popychają go do zbrodni... Jedna z najlepszych ról Conrada Veidta - pamiętnego somnambulika z „Gabinetu doktora Caligari", którego niezwykła, pantomimiczna gra nabiera wraz z upływem czasu nowych znaczeń i artystycznej wartości.
(opis za : Filmoteka Narodowa)
SmoGGG
Krakowski zespół grający muzykę w stylu swampcore, która jest syntezą swamp bluesa, industrialu, postpunka, krautrocka i muzyki współczesnej.
Zespół porusza nierzadko kontrowersyjne tematy, opowiadając o mechanizmach historii, zagubieniu jednostki w natłoku informacji i współczesnym niepewnym świecie, pełnym fałszywych autorytetów i niezweryfikowanych treści. Koncerty zespołu, choć zespół nazywa je bagiennymi rytuałami, są ekspresjonistycznymi spektaklami, które są też niezapomnianą i pełną wrażeń podróżą dźwiękową.
Od początku 2019 roku SmoGGG stale koncertuje, jak również wykonuje na żywo autorską muzykę do filmów niemych.
Obecny skład zespołu:
Tomasz Jerzy Tumidajewicz - voc, gtr, synth
Igor Imach - gtr, synth
Radek Pasternak - Bass
Wojciech Bogacz - dr
Adrian Mróz - alt sax, synth
Johny Yul - alt sax

bilet na jeden seans -25 zł, do nabycia w kasach kinowych