ENERGIA DŹWIĘKU 2022 / edycja wiosenna
FRETT to solowy projekt Macieja Fretta, znanego z grup Job Karma i 7JK (tworzonego z Mattem Howden’em), kuratora i szefa m.in Wrocław Industrial Festival, od lat 90 aktywisty wrocławskiej sceny niezależnej. Na wydanej w 2020 roku płycie „The World as a Hologram” (Ant-Zen, Gusstaff Records) krwisty old school industrial zderza się czołowo ze stylistyką IDM/techno, tworząc surową paletę analogowych dźwięków opartych na tanecznych przemysłowo-plemiennych rytmach, przeszywaną bezdusznymi wokalami, z elementami noise i ambient.Odchodząc w pewien sposób od transowego ambientu, charakterystycznego dla Job Karma, wielu kompozycjom, Frett nadaje niemal popową strukturę. Maszynowe loopy podszyte plamami niskich brzmień mogą stanowić ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu. Wywodzące sie z post punkowego rodowodu autora, retro futurystyczne synth melodie i mocne rytmy dobrze sprawdzą się także na parkiecie. Na żywo, spiritus movens Frett – Maciej Frett występuje wraz z Anną Frett.
Podstawę muzyki Meta Meat stanowi rytm. Instrumenty perkusyjne i realny beat, zarówno miejski jak i etniczny. Brzmienia bębnów i perkusjonaliów na tle podkładów i sampli. Zespół został założony przez dwóch muzyków ze znanych francuskich projektów: Somekilos (2Kilos &More) i Phila Von (Von Magnet). Energetyczne występy Meta Meat zamieniają się w rytuały nieposkromionego rytmu. Surowy trybalny rytm Meta Meat dotyka pierwotnego pierwiastka. Wzbogacone elektroniką czy etnicznymi samplami, rytmy – mają wymiar rytualny. Meta Meat to kulturowa kolizja wielu źródeł, jednym z nich może być Test Dept. z okresu Totality i Tactics for Evolution. Ich album Metameat jest owocem wydawniczej kolaboracji wydawnictw Ant Zen i Audiotrauma.
[WS]
Jest wiele zespołów, które próbują łączyć naraz wiele estetyk, ale niewiele wychodzi z tej próby tak zwycięsko, jak argentyński duet Mueran Humanos. Carmen Burgess i Tomás Nochteff, rezydujący już od kilku lat w Berlinie artyści, patrzą na przeszłość muzyki niezależnej w sposób kreatywny, tworząc dźwiękową miksturę złożoną z psychodelii, EBM, garażowego rocka, krautrocka, industrialu, post punka i minimal synthu, a ta piorunująca mieszanka jest dodatkowo podlana mrocznym poczuciem humoru i iście latynoamerykańskim klimatem. Mueran Humanos udała się rzecz prawie niemożliwa – idealne wyważenie proporcji między przebojowością a hałasem i eksperymentowaniem dźwiękowym. W ich wersji minimalistyczna, powtarzalna muzyka staje się psychodeliczna i agresywna, popowe rytmy w naturalny sposób przekształcają się w elektro-hałas, a niespokojna linia basu i hipnotyczny nastrój stanowią tło dla wyśpiewywanych po hiszpańsku tekstów na temat manipulacji, które dokonują na naszej psychice mass media. Sami artyści określają swoją muzykę jako „rock concrète”, czyli musique concrète pozbawioną jej akademickiego zadęcia.
Vonsechsundachtzig założony w 2016 roku zespół rezydujący w Łodzi, tworzący eksperymentalną muzykę elektroniczną. Na post-industrialne brzmienie duety składają się elementy tradycyjnego utworu muzycznego, połączone z wolną, głęboką ścianą elektronicznych dźwięków. Wytwarzany przez grupę klimat łączy w sobie odczycie poprzemysłowej aglomeracji z pustym, zarośniętym pejzażem po katastrofie.
Bilety
bilety: 60PLN (dostępne na bramce)
rezerwacja: sklep@industrialart.eu
Miejsca
Centrum Reanimacji Kultury
ul. Jagiellończyka 10c/d
Wrocław
Dofinansowano ze środków Wydziału Kultury Gminy Wrocław
www.wroclaw.pl