Jesteś tutaj

TEHO TEARDO & BLIXA BARGELD (EU)

Widniejąca na okładce albumu Nerissimo trawestacja klasycznego portretu ambasadorów Hansa Holbeina, wyraźnie wskazuje w jakim punkcie osadzić można sztukę Teho Teardo i Blixy Bargelda. Twórcy znajdują się na skrzyżowaniu historii i teraźniejszości, pomiędzy tradycją a awangardą. Mają za sobą przeszłość, u stóp leży awangarda uosabiana przez tapiserię z dippingiem Jacksona Pollocka. W zasięgu ich rąk znajdują się narzędzia, wiedza i umiejętności. Świadomość vanitas koncentrująca się w centrum oryginalnej kompozycji z 1533 roku zdaje się także niezwykle istotna dla całokształtu.
Kim jest
Blixa Bargeld wie chyba każdy uczestnik festiwalu. Po latach sturm und drang, zarówno Einstürzende Neubauten jak i jego lider ewoluowali ku formom odległym od oryginalnego konceptu. Blixa Bargeld zawsze podkreślał, że muzyka Neubauten to o wiele więcej niż łomot blach, użycie wiertarek i cały metalowy sztafaż. To dlatego w repertuarze EN już dawno temu znajdywały się utwory takie jak Sand Lee Hazlewooda. Od kilkunastu lat  Blixa Bargeld, oprócz Einstürzende Neubauten, prowadzi także solową karierę jako deklamator, poeta i performer. Mauro Teho Teardo ma za sobą równie bogatą, post punkową, industrialną drogę twórczą. Jako M.T.T. kooperował m.in. z Nurse With Wound czy Ramleh, na początku lat 90 tworzył grupę Meathead, na koncie ma współpracę z włoskim Pankow i kooperację z  grupami typu Zeni Geva, Pain Teens czy Cop Shoot Cop. Mauro Teho Teardo jest dziś uznanym, włoskim kompozytorem, autorem muzyki do filmów m.in. Paolo Sorrentino.
Spotkanie na osi Berlin - Rzym  przyniosło doskonałe efekty, wykraczające poza indywidualne  doświadczenia obu artystów. Owoce rozpoczętej w 2013 współpracy – albumy Still Smiling (2013), Spring (2014), Nerissimo (2016) i Fall (2017) chwyciły za serce i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Trudno sklasyfikować jednoznacznie muzykę Teho Teardo i Blixy Bargelda,
jest ona zarówno tonalna, piosenkowa jak także pełna paradoksu i eksperymentu. Intymistyczne, kameralne songi są w dużej mierze refleksem osobistej ewolucji Blixy Bargelda. W lirykach widoczne jest odejście od defetyzmu i miejskiego koszmaru. Coraz częstszy autotematyzm oraz afirmacja małych chwil radości to zupełna antyteza tragizmu i nihilizmu, z którym był często łączony przekaz Neubauten. Podkreślenia godny jest kompozytorski kunszt Teho Teardo, jego  filmowe podejście nadało tej materii muzycznej pełni. Wpadające w ucho, pogodne melodie wieńczą zupełnie zaskakujące pointy. Ciepły, niski głos Blixy potrafi momentalnie stać się  przenikliwy, a piosenki w jednej chwili zamienić się w atonalny zgrzyt. Finezyjne kompozycje są zarówno tradycjonalne jak i repetytywne.Podaczas koncertu w Sali Gotyckiej towarzyszyć im będzie zespół kameralny złożony z wrocławskich muzyków w składzie: Bartosz Bober, Wojciech Bolsewicz,  Paweł Brzychcy, Sylwia Matuszyńska oraz Laura Bisceglla i Gabriele Coen.